Güvenli turizm Sertifika Programı

Covid-19 pandemi sonrası; Turizm sektör kayıplarını minimuma indirebilmek, yerli ve yabancı turistlerin sektöre güveninin yeniden tesis edilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Sağlık,Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle uluslararası standartlar rehberliğinde hazırlanan, yüksek hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamak üzere yapılması gereken çalışmaları, iş yerlerinde çalışanlara yönelik eğitim programlarının planlanması, covid-19 virüsünün bulaşmasını önlemeye yönelik usul ve esasların uluslarası yetkin Sertifikasyon kuruluşları tarafından düzenli denetlenerek “Güvenli Turizm Sertifikası” ile sürdürülebilir güvenliğin sağlanmasıdır.

Havacılık (Havayolu ve Havaalanı İşletmeciliği)
• Konaklama, Yeme-İçme ve Rekreasyon (Otel, Restoran, Pastane, Kafe ve Eğlence Merkezi İşletmeciliği)
• Taşıma/Transfer, Seyahat-Tur Organizasyonu (Seyahat Acentalığı ve Tur Operatörlüğü) ve Rehberlik Faaliyetleri ile iştigal eden işletmeler ile alt ve bağlantılı sektörlerde faaliyet gösteren sair işletmelerde

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (www.tga.gov.tr) resmi internet adresinde sektörlere özgü yayınlanan soru listelerinde belirtilen kriterlerine göre denetimler gerçekleştirilmektedir.
• Tesisin mevcut tüm bölümleri dikkate alınarak, sektörlere özgü kriterlerin tamamını sağlanması halinde Güvenli Turizm
Sertifikası düzenlenmektedir. Denetim periyodu aylık olmaktadır. Güvenli Turizm Sertifikaları 1 aylık geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.
• Denetimler 1 gün ile sınırlandırılmaktadır.
• Denetimler yerinde yapılabilmektedir, Uzaktan denetim yapılamamaktadır. Denetimlere ilave olarak 2 aylık periyotlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılmakta ve raporlanmaktadır.
• İlk denetimde , aylık yapılan rutin veya gizli müşteri denetimlerinde; Kriterlerde yerine getirilmeyen yada tam olarak sağlanmayan hususlar bulunması halinde, tesis işletmesine 3 gün (7 gün de olabilir) süre verilmekte. Bu süre sonunda eksikliklerini gideren işletmelere Güvenli Turizm Sertifikası düzenlenerek , 3 gün içinde tesise iletilmektedir.
• Verilen süreye rağmen eksikliklerini gidermemiş olan işletmenin talebi birinci denetim sonu reddedilmiş sayılacaktır. Kriterlerin tamamına yeniden hazırlandıktan sonra ikinci başvuru yapması halinde talebi yeniden değerlendirilebilecektir.
• Güvenli Turizm Sertifikası almış olan tesislerde yapılacak denetimlerde eksiklikler tespit edilmesi halinde tesis işletmesine 3 gün (7 gün de olabilir) süre verilecektir. Bu süre sonunda eksikliklerini gidermeyen işletmelerin mevcut Güvenli Turizm Sertifikası iptal edilecektir.
• Denetim sonucu verilecek Güvenli Turizm Sertifikası’nda karekod bulunacaktır. Karekod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetleyen firmanın adı, denetleyen firmanın logosu, denetim tarihleri, denetçi adı, rapor özeti ve turizm belgeli olanlarda belge numarası ile sınıfı ve türü bilgilerine ulaşılacaktır.
• Tekliflere sertifika bedeli ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahildir. Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda TL cinsinden, KDV hariç verilecektir.